Telepraca

Termin “telepraca” został pierwszy raz użyty przez amerykańskiego fizyka J. Nillesa.W latach 70 w USA panował kryzys paliwowy. Ceny ropy osiągały zawrotne pułapy. Amerykańskie samochody nigdy nie należały do oszczędnych. Fizyk zauważył ile można by zaoszczędzić gdyby ludzie nie musieli dojeżdzać do pracy. Nie bez znaczenia jest też ilość czasu, którą można by zaoszczędzić bez konieczności dojazdu do pracy. Wielu kierowców, którzy stoją w korkach nieraz godzinami wie o czym mowa.

Telepraca – wady i zalety

Niewątpliwie zaletą telepracy jest wspomniana już oszczędność czasu i pieniędzy. Dla pracownika będzie to też możliwość decydowania o godzinach pracy bo liczy się efekt a nie przesiedzenie w pracy określonej liczby godzin. Pozwala też wykonywać pracę w dowolnym miejscu. Pracownik nie mus więc ograniczać się do ofert pracy ze swojego miasta, lecz może wykonywać pracę nawet dużej odległości od zakładu pracy bez konieczności codziennego dojeżdżania.

Dla pracodawcy w okresach kryzysu gospodarczego, może być też środkiem to ograniczania kosztów.  Zamiast likwidować etat można zaproponować pracownikowi pracę w domu i oszczędzić na wielu rzeczach.

telepraca

Wadami są z pewnością ograniczona ilość zawodów jaka może być świadczona w tej formie. Przykładowo informatycy, graficy czy redaktorzy idealnie wpasowują się w model pracy w domu. Przy innych zajęciach nie jest już to takie oczywiste.  Też nie każdy pracownik nadaję się do pracy w tej formie. Są ludzie którzy efektywniej pracują mając ściśle wyznaczone godziny pracy i motywator w postaci szefa znajdującego się w tym czasie w biurze.

Telepraca w Polsce staje się coraz popularniejsza, bywa też często mylona z chałupnictwem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>