Praca chałupnicza

Chałupnictwo – trochę historii

Praca chałupnicza to inaczej system nakładczy rozpowszechniony w późnym średniowieczu i renesansie.  Zwykle praca chałupnicza była wykonywana przez rzemieślników nie zrzeszonych w cechach. System polegał na tym, że nakładca ( kupieć) zaopatrywał chałupnika w środki produkcji, a następnie  nabywał od niego gotowy produkt. Pozwalało to zaoszczędzić pieniądze na pośrednikach.  Jak więc widać miało to sens.

System ten funkcjonał głównie na terenie dzisiejszych północnych Włoch oraz Holandii.  Przyczynił się też do upadku systemu cechowego.

Chałupnictwo dzisiaj

Obecnie chałupnictwo występuje również jednak nie jest tak popularne jak przed wiekami. Warto wiedzieć, że każdemu kto wykonuje pracę nakładczą przysługująograniczone prawa pracownicze.  Są one regulowane przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 grudnia 1975 wydane na podstawie kodeksu pracy.

chałupnictwoChałupnictwo bywa utożsamiane z pracą w domu. Oczywiście nie jest powiedziane, że pracując chałupniczo musimy robić to w domu w sensie miejscu zamieszkania. W internecie pojawia się mnóstwo ofert pracy chałupniczej. Wiele z nich to po prostu ofert pracy jako pośrednik w sprzedaży produktów posiadający swoją działalność gospodarczą. Bez względu na to jak nazwiemy pracę w domu ( telepraca, praca chałupnicza) istotą jej jest brak jej wykonywania w zakładzie pracy.

Chałupnictwo raczej nie jest kojarzona z dużymi zarobkami, trzeba bardzo trzeźwo i z dystansem patrzeć na wszelkie oferty obiecujące złote góry.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>